Jak utéct z Nového Zélandu na konec světa?

Pláže Rarotongy

Říkáte si, co ještě může být větší konec světa než Nový Zéland? Věřte, že při dostatečném přiblížení mapy v oblasti Tichého oceánu naleznete odpověď s názvem Cookovy ostrovy. Už zoomujete? Super, zastavte konkrétně na ostrůvku Rarotonga. Tento maličký sopečný ostrůvek v jižním Pacifiku je největším z Cookových ostrovů. Také Vás asi napadne otázka, kdo by chtěl utíkat z přírodního ráje, jakým je právě Nový Zéland. Tak třeba my. 

Jak jsme se tam tedy vlastně dostali? 

Na našem 66 denním roadtripu Novým Zélandem 40. den začalo pršet. Ten den jsme zrovna našli jeden z mála free campů v okolí a okamžitě si ho obsadili.  V okolí vůbec nic nebylo, jen jedna pěkná hora dobrá na 3 hodinovou procházku. Dopoledne v autě se celkem vleklo. Při představě, že bude pršet několik dnů a my budeme do nekonečna sedět uvnitř a hrát pexeso, jsme v našem minivanu začali googlit akční letenky na Fiji, Samou a Cookovy ostrovy. Jedna letenka byla nejlevnější a měla odlet za 36 hodin s Aucklandu. Destinace Rarotonga. Na nic jsme nečekali, koupili letenky, rezervovali parking na letišti…A ráno jsme vyrazili na tu horu, protože se udělalo krásně. 

Letenky máme koupené, tak prostě vyrážíme!

Když jsme přistáli na Rarotonze, nadchlo nás útulné prostředí a milá atmosféra. Pokud tento polynéský ostrůvek chcete objet autobusem, bude vám stačit 90 minut a pokud na kole, tak také. Ostrov se dá totiž kolem dokola objet po rovinaté silnici dlouhé 32km. Půjčovny kol naleznete všude a půjčují kromě elektrokol i fat bike, takže se můžete vyrazit podívat do hor nebo třeba k vodopádu Wigmore´s Waterfall. Co jsem při jízdě na kole opravdu ocenila byly veřejné fontánky s pitnou vodou. V teplém ostrovním počasí spotřebujete vody opravdu hodně a plasty se na ostrově špatně likvidují. Ostrov také můžete přejít pěšky ze severu na jih. Projdete krásnou džunglí a můžete vylézt i na nejvyšší horu Rua Manga (The Needle). Ale to už je pro zdatnější a akčnější turisty. My jsme měli lezení po horách docela dost z Nového Zélandu, a tak jsme tento trek nepodnikli. 

Co se tedy dá podniknout v ráji na konci světa, aniž byste se potili při jízdě na kole nebo lezením po kopcích?

Můžete si prostě jen tak plout na kajaku či padleboardu v průzračné laguně a pozorovat přímo pod sebou barevné rybky, korály a modré hvězdice. Pokud vás budou lákat větší úlovky, rezervujte si půldenní výlet na šnorchlování s instruktory do větší hloubky a s adekvátním vybavením. Půjčoven a agentur organizujících šnorchlování je na ostrově opravdu dost. Na ostrově se domluvíte anglicky, vše je tedy opravdu jednoduché.

Podmořský svět

Večery se dají trávit na rušném večerním trhu, což není nic jiného než sraz všech prodavačů street food z ostrova na jednom místě, kde si pochutná opravdu každý. Navíc se setkáte s místními, kteří si na skútrech vyrazili na večeři. Pokud nejste poblíž tohoto trhu zrovna ubytovaní, nezoufejte. Autobusy krouží ostrovem obousměrně až do 23 hodin. 

O něco dražší večerní zábavou jsou prohlídky domorodých vesniček s autentickým vystoupením a tradiční večeří. V každém hotelu vám tyto večery rádi zařídí. 

Jací vlastně jsou praví Polynésané? Jsou to milí, komunikativní lidé. Poznáte je podle tmavých vlasů a mohutné postavy. Někteří však podlehli jízdě na skútru místo chůze a konzumaci hamburgerů místo tradičních ryb, takže obezita je zde problém číslo jedna. 

Náš Čechy také potěší fakt, že tento mini ostrov disponuje dvěma minipivovary. Za malý poplatek si můžete užít i prohlídku, ale my jsme si vystačili s vychlazeným pivkem v houpací síti. 

 Příliš mnoho kultury a aktivit na jeden malý ostrůvek na konci světa? Nevadí, stále můžete v rámci výletu uniknout na menší ostrůvek Aitutaki, který splní vaše sny o tropickém ráji. Den tu strávíte odpočinkem v modré laguně pod palmou pryč od civilizace, kde si vypijete šťávu z kokosu, kterých je všude kolem spousta. 

Za jakých okolností na Cookovy ostrovy nejezdit? Pokud nemáte rádi psy. Ti jsou totiž úplně všude, neustále vás doprovází, leží vedle vašeho lehátka, jdou s vámi do restaurace, skočí vám na paddleboard, štěkají… Ale nebojte, nekoušou:-) 

Že to všecko zní jako pohádka? Také to byla pohádka, ale jako vždy se něco muselo pokazit, aby to udělalo zážitek ještě více nezapomenutelným. Co to bylo, se dočtete v článku: Let Nový Zéland-Cookovy ostrovy a čtvrtek, který nebyl

Pohádka?