Tři dny ve Stockholmu a návod jak utratit za 3 piva více než za letenku

Když se objevily na internetu zpáteční letenky Praha – Stockholm za 563 Kč, okamžitě jsem googlila nejméně chladný víkend z nabízených levných cest. Listopad vycházel krásně, letenky jsem ihned zakoupila. Ano v listopadu je dle statistik ve Stockholmu o 0,5 C tepleji  než v březnu. Na doporučení známých a hodnocení rezervačních portálů jsem vybrala ubytování na starší kotvící lodi v centru města s výhledem na historické budovy. Cena za menší kajutu pro 2 osoby se snídaní slibující bohaté “švédské stoly” byla asi 1000 Kč / noc. Paráda.  Začínalo to vypadat jako luxusní levný Eurovíkend. Do té doby, než jsme zjistili, že nízko nákladové letiště je hodinu jízdy od Stockholmu a jízdenky na jediný autobus, jež zde operuje, stojí stejně jako letenka. Nevadí, pořád je to výhodné, letíme se zchladit na sever

Naše ubytování- jedna z kotvících lodí

 Po příletu do Švédska nás zaujalo hned několik věcí

  1. Je tu ticho

Chodíte po hlavním městě Švédska, přecházíte čtyř proudou silnici a nikdo netroubí, nehouká policejní siréna, nesmrdí výfuky…Silnice jsou poloprázdné, auta jsou tichá a kamiony mají zřejmě naprostý zákaz vjezdu do města. Severská sterilní čistota a ekologie vládne na silnicích. 

2. Největší luxus je pivo

Pokud se nejedná o irskou pub, tak ve většině restaurací, hospod a barů najdete na čepu piva z Česka. Viděli jsme nejčastěji Plzeň, Krušovice, Staropramen. Tyto značky jsme nehodlali ochutnávat, tak jsme zkusili lokální. Kromě toho, že točené malé pivko stálo v přepočtu asi 200 Kč, tak nebylo vůbec dobré. Rozhodli jsme se tedy následující večer navštívit útulnou hospůdku mimo centrum s 12 druhy pivních speciálů na čepu. Tak tady nás vyšla tři piva na 720 Kč. V tuto chvíli iluze o levném Eurovíkendu končí, účet je na nule a o slovo se hlásí naše kreditka…

3. Najít veřejné toalety je pěkný oříšek 

Třetí poznatek  je spojen s mým nachlazeným močovým měchýřem. Nebo s konzumací piva?  Bohužel Stockholm nepatří mezi města s rozšířenou sítí veřejných záchodků a rozhodně nejsou zdarma. V některých kavárnách s posezením dokonce nejsou vůbec. I v obchodních domech musíte platit za WC platební kartou (hotovost ve Stockholmu nepotřebujete nikde). Pozor, budete-li hledat symboly panenky a panáčka, mnohdy marně. Švédsko je pokroková země a nedělá rozdíly mezi lidmi, a to ani na tam, kde byste to opravdu nečekali. Dámy, až si budete pudrovat nos, váš idol si možná bude vedle vás umývat ruce.

4. Vasa není váza 

Dost stížností, Stockholm může nabídnout jeden z nejkrásnějších historických zážitků v severní Evropě. Je jím Vasa Museum. Vasa je majestátní loď, která se potopila v roce 1628 po uplutí svých prvních 1500 metrů. Jelikož se potopila kousek od břehu, nebylo tak těžké ji nalézt a roku 1961 byla ze dna moře znovu vytažena. Nyní tato monumentální kráska dlouhá 69 metrů stojí zakonzervovaná v muzeu Vasa a pohled na ní je tak dechberoucí, že po vstupu dovnitř si neodpustíte hlasité waaau. Vstupné a celý její příběh rozhodně stojí za to.

Monumentální loď Vasa, která ležela téměř 300 let na dně moře kousek od přístavu

5. Fika

Někdo si dá čaj o páté, někdo siestu, někdo coffee break, Švédové mají Fika. Je to čas na kávu a něco malého k snědku. Káva je ve Stockholmu velmi oblíbený nápoj, který seženete v každé večerce na rohu. Jedná se většinou o překapávanou kávu v konvicích, kterou si po zaplacení sami naléváte. Nezapomeňte si ke kávě dát typický skořicový dezert. S plným žaludkem se vám bude lépe čekat s davem na impozantní výměnu stráží, která probíhá před královským palácem každý den. 

Pokud se vám bude zdát centrum města malé, určitě také stojí za to podívat se do stockholmského skanzenu, což je rozsáhlé muzeum pod širým nebem. Existuje již od roku 1891 a chovají zde hospodářská a typická severská zvířata. Když se dobře trefíte, zažijete zde i nějaké slavnosti nebo trhy. Stockholm je všeobecně klidné, čisté a bezpečné město. Samozřejmě pociťuje problémy spojené s nelegálními přistěhovalci, ale vyhnete-li se nebezpečným zónám, určitě si zde užijete příjemný víkend na severu. My jsme si naše tři dny rozhodně užili!

Během třídenní návštěvy Stockholmu navštivte Skansen, muzeum pod širým nebem a zoo