Kostarika není Korsika, ale Pura Vida

Jedna z nekonečných pláží Kostariky na pobřeží Pacifiku

Když se snažím někoho přesvědčit, že Kostarika je nejkrásnější země světa a narazím na otázku: „Fakt tam v únoru není zima?” Je mi jasné, že si zase spletl tyto dvě země. Kostarika na rozdíl od Korsiky není ostrov, ale nádherný stát ve střední Americe, který když poznáte, pochopíte národní heslo používané v každé větě místních. Heslo “Pura vida” neboli Čistý život. 

Kostariku jsem poprvé navštívila v roce 2018 na přání mého muže, který tvrdil něco o zemi o velikosti území Slovenska s největší biodiverzitou na světě…Měl pravdu. Na tak malém (Slováci prominou) území se nachází několik činných sopek, mlžné pralesy, tropické deštné pralesy plné života, rozlehlé pastviny a mezi dvěma divokými, a přesto teplými oceány se hrdě tyčí nejvyšší hora Cerro Chirripó (3820mnm). Kdo se bojí výšek, může zůstat při zemi a užít si rafting na jedné z několika divokých řek Kostariky. Přičtěme k  té nádheře, že  Kostarika ekonomicky vyspělá země kromě turismu zaměřená na ochranu přírody. Od roku 1949 nedisponuje žádnou armádou a drží si v konfliktech neutralitu. Více než 96% populace je gramotných, což je důsledek toho, že se Kostarika místo do ozbrojení rozhodla před mnoha lety pro investice do vzdělání. A vzdělaní lidé přece vědí, že válčení by jejich přírodní bohatství ohrozilo…Po návratu z Kostariky jsem se chtěla do této země ještě vrátit a povedlo se. Hned o dva roky později jsem dostala nabídku jet jako průvodce cestovní kanceláře,tak vám mohu nabídnout tu nejlepší ochutnávku…

Nekonečný klid a pohoda vládne všude

Co byste měli vědět před cestou? 

Nepotřebujete žádná povinná očkování, jen kvalitní repelent na otravné komáry. Hygiena je dobrá, voda je všude pitná a cestovatelské průjmy tedy nehrozí. Abyste viděli tu pravou Kostariku a pochopili význam slov Pura Vida, doporučuji navštívit 3 místa. Na tato místa však bude lepší jet s kvalitním autem ideálně SUV 4WD.  Cesty nemusí být vždy zpevněné a brody mělké. Můžeme vyrazit…

Barevné kraby můžete potkat na plážích po západu slunce
  • Poloostrov Nicoya 

Je omýván Tichým, i když divokým oceánem,  proto je to oblíbené místo surfařů. Cesta na poloostrov je dlouhá, takže hlavní proud turistů tudy nevede. Můžete sem jet trajektem nebo se trmácet nepěknými cestami pevninou ze severozápadu země. Na poloostrově je spousta nádherných pláží s bílým pískem, které lákají nejen potápěče, plážové povaleče, ale také surfaře z celého světa. Například v Montezumě najdete mnoho pohodových instruktorů a surfařských škol. Montezuma je ospalé městečko, kde potkáte dobrovolníky starajících se o vajíčka mořských želv kareta, rastafariánskou komunitu umělců prodávající své produkty či hudbu na ulici nebo jen evropské a americké důchodce užívající zasloužený klid. Jednu českou důchodkyni hledající zde bydlení na stáří jsme zrovna potkali. Nejlepší středoamerické pochoutky si tu můžete dát v Soda El Artesano nebo v Taco baru u pláže. Co tady vlastně kromě jídla a surfování zažít? Jsou tu hned 2 nádherné pláže, výlety za šnorchlováním, krásný vodopád s jezírkem ukrytý v lese a do zapadlé přírodní rezervace Cabo Blanco je to půl hodiny cesty. Co byste určitě neměli vynechat, avšak v průvodcích to nenaleznete? Tajemný ostrůvek, na který se dostanete bez lodi pouze za odlivu. Čeká vás asi kilometr brodění vodou po kolena, než dorazíte na malý ostrůvek s bílou kamennou bránou. Za bránou se po staletí schovává stále používaný a udržovaný hřbitov. Je to místo, kde nebožtíci najdou ten pravý klid, tak opatrně.

Pohled na tajemný hřbitovní ostrůvek za odlivu
Nebožtíci na ostrůvku odpočívají opravdu v pokoji
  • Národní park Corcovado 

Poloostrov Osa s krásným národním parkem Corcovado na jihozápadě země mě uchvátil proto, že jsme tam potkali mnohem více zvířat než lidí. Je tvořen hlavně tropickým lesem, mangrovovými porosty a plážemi. Zdejší biodiverzita patří k nejvyšším na celé Zemi. Pokud však nemáte rádi klid, přírodu, prázdné pláže a divoká zvířatka na zápraží vašeho bungalovu, nejezděte sem. Pláže se večer zaplní nádhernými barevnými kraby a v noci mořskými želvami. Po terase se vám prohání opice a co chvíli přistane barevná ara. Pokud však chcete vidět více, najměte si průvodce a brzy ráno vyrazte do nitra parku hledat opravdové poklady. Nejenže se dozvíte, jak celý ekosystém žije, spolupracuje, ale když budete mít štěstí uvidíte kromě opic, ara, tukanů a leguánů také nosály, lenochody, tapíry či mravenečníka. 

Corcovado beach
Armáda čerstvě vylíhnutých mořských želv míří do oceánu
  • ZipLine v Monteverde a vulkán Arenal 

Zavítat do této oblasti byla do nedávna pořádná fuška, místní dlouho odmítali asfaltové silnice, ale v roce 2020 už byla z jednoho směru otevřena nová zpevněná silnice. Monteverde se nachází ve výškách okolo 1500m. Jedná se o horský vodní předěl 2 oceánů -Atlantského (karibská oblast) a Tichého. Z východní karibské oblasti vane vlhký teplý vzduch a kondenzuje v mlžných lesích, kde nikdy není sucho. Západní pacifická část pak patří suchým pastvinám a políčkům. Prohlídka mlžného lesa Monteverde a pozorování místního ptactva včetně turbo rychlých kolibříků je super zážitek do té doby, než (s hlavou kde jinde než v oblacích) uklouznete a spadnete do bahna jako já. Co je však na těchto lesích nejkrásnější? Takzvané Canopy tour, kde se po můstkách procházíte v korunách stromů a pozorujete přírodu z jiné perspektivy. Vzniklo tu mnoho společností, které nabízí tzv. zipline tour, což jsou adrenalinové jízdy na ocelovém laně lesem a nad údolími. Ti odvážnější si pak skočí Tarzan jump a ti nejodvážnější Bungee jump do údolí. Jednoznačně doporučuji Xtremo Canopy, kde za 50 USD zažijete tolik krásných výhledů a adrenalinu, že na to nikdy nezapomenete. 

Potřebujete se kapku vydýchat? Můžete vyrazit na Coffee tour do té nejlepší eko bio farmy v Monteverde a projít 2 hodinovým výkladem o kávě a jejím pěstování. Na závěr vás čeká testování a degustace. Posilněni kávou se můžete vydat zpět do nížin podel jezera Arenal, které se rozkládá pod stejnojmenným vulkánem. Tento vulkán je stále činný, a proto je v okolí spousta termálních pramenů a lázní, kde se můžete zrelaxovat po náročné túře kolem vulkánu.

Vulkán Arenal

Výše uvedená místa patří mezi má nejoblíbenější díky svému kouzlu. Nikdo by rozhodně při návštěvě Kostariky neměl vynechat hlavní lákadla jako třeba národní park Manuel Antonio, kde uvidí nejkrásnější pláže světa a pravděpodobně se stane obětí loupeživé bandy mývalů, která se vkrádá do batohů turistů. Kdo si chce prohlédnout život na řece v karibské oblasti  a plout na loďce podél kajmanů a lenochodů, musí navštívit park Tortuguero. Koho lákají výšky okolo 3000m, může si dojet až k vrcholům vulkánů Poas či Irazú. Pravý turista a lovec vrcholů neodolá náročný výšlap na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chirripó, odkud za dobrého počasí dohlédne na oba oceány. Ještě jsem vás nepřesvědčila o návštěvě Kostariky?

Stopy mývalích banditů na Manuel Antonio Beach
Mývalí gang
Až na vrcholu…

Máte Hlad? Na Kostarice nikdy… 

Co si vlastně dát kromě proslulé kostarické kávy či lahodného rumu Centenario? Samozřejmě banány. Ať už ty sladké v typickém smoothie nebo tzv plantains – druh banánu na smažení jako příloha k masům či při snídani. Kostarická snídaně z Gallo Pinto vás bude doprovázet celý pobyt a budete ji buď milovat nebo nesnášet (míchaná vejce, karamelizovaný banán, míchaná rýže s černými fazolemi a chléb nebo kousky ovoce) Čerstvé mořské plody jako humr nebo pokrm ceviche jsou zase povinné v přímořských letoviscích, tomu přece neodolá nikdo. 

Až na Kostariku jednou zavítáte, nebojte se neznalosti španělského jazyka. Kostaričané neboli Ticos jsou vzdělaní a zvyklí na turisty z USA, takže většina mluví anglicky. Ze španělštiny vám budou stačit 2 kouzelná slůvka k tomu, abyste poděkovali, pozdravili, odpověděli na dotaz, jak se daří a popsali tuto nádhernou zemi. Je to Pura Vida. 

Zajímá vás, jak jsem se dostala z Kostariky v době koronavirové? Report naleznete na https://www.jaknaletenky.cz/s-koronavirem-v-patach-z-kostariky-pres-amsterdam-do-prahy.html